Arcydzieła Sztuki: Złoty Budda 3oz Ag

Szczegóły +

 • Nominał:
  $20 (Ag) + $25 (Au)
 • Rok:
  2017
 • Waga:
  93,3 g Ag + 7,78 g Au
 • Próba:
  Ag .999 + Au .9999
 • Średnica:
  55 mm
 • Kraj pochodzenia:
  Cook Islands

Opis produktu +

Budda Siakjamuni, znany pierwotnie pod imieniem Siddharty jest założycielem jednej z wielkich religii świata - buddyzmu. Nauczał on w V wieku p. n. e. na terenie dzisiejszych Indii. Urodzony w królewskiej rodzinie od samego początku został uznany za wyjątkową postać. W wieku 29 lat uciekł z pałacu zwracając się ku ascezie i nauczaniu, dokonując wielu cudów. Wśród jego uczniów znaleźć można było przedstawicieli wszystkich grup społecznych - od żebraków i ascetów, aż po królów i możnych. Legenda głosi że w wieku 80 lat Budda wszedł w stan parinirwany - stanu pomiędzy życiem, a śmiercią, ostatecznie nie umierając, a zasypiając na wieki.

Ta niezwykła moneta została wybita w 3 uncjach srebra próby 0,999. Awers przedstawia portret królowej Elżbiety II oraz dane o kraju emitenta, nominale i roku bicia. Rewers ukazuje nam złotą sylwetkę medytującego Buddy, otoczonego 19 kryształkami Swarovskiego. Zaskakujące jest, że sama sylwetka złotego Buddy jest tak naprawdę kolejną monetą o niespotykanym dotąd kształcie siedzącego mędrca. Po odłączeniu od srebrnego lustra możemy zdać sobie sprawę, że na schowanym pod spodem awersie również znajduje się portret królowej Elżbiety II z nominałem 25 dolarów. Budda został wybity w 1/4 uncji złota próby 999,9.

Wewnątrz szkatułki poza monetami możemy znaleźć również dwie statuetki chińskich strzegących lwów znanych również jako Psy Foo. W Chińskiej kulturze są one symbolem dostojeństwa i potęgi chroniącym przed złymi urokami i złorzeczeniem. Statuetki lwów często były wręczane ważnym osobistościom jako wyraz szacunku. Symbol ten pojawił się Chinach w II wieku p.n.e. właśnie pod wpływem filozofii buddyzmu gdzie lew uosabiał świętość.

Wszystkie elementy tego luksusowego wydania zostały zamknięte w eleganckiej, czarnej, dwuskrzydłowej szkatułce. Na jej wieczku wytłoczono na złoto sylwetkę medytującego Buddy i imię Sakyamuni Buudha.

Uwaga! Zdjęcia produktu są poglądowe.

W przypadku monet - o ile w opisie produktu nie został podany konkretny rocznik, wysyłane są monety z roczników losowych.

W przypadku sztabek - o ile w opisie produktu nie został określony jeden konkretny producent, to wysyłane są sztabki losowych producentów akredytowanych przez LBMA

 

Towar oferowany przez : Goldenmark Center sp. z o.o.