Wraz ze śmiercią królowej Elżbiety II nastąpił koniec pewnej epoki. Koronowana w 1953 roku Elżbieta II, znajdowała się na awersach wielu monet emitowanych przez państwa, których była oficjalną głową – oprócz Wielkiej Brytanii mowa także m.in. o Kanadzie czy Australii.
Britannia
Emitowana od 1987 roku przez Mennicę Królewską moneta Britannia jest chyba najsłynniejszą, brytyjską monetą bulionową. Wybijana jest zarówno ze złota, jak i srebra, a od 2018 roku również z platyny. Na rewersie monety znajduje się Britannia – kobieca personifikacja Wielkiej Brytanii, której korzenie sięgają jeszcze czasów Imperium Rzymskiego.
Na awersie znajduje się wizerunek królowej Elżbiety II, od 2015 roku jest to piąty i ostatni portret, wykonany przez rzeźbiarza Royal Mint, Jody’ego Clarka. Królowa jest na nim zwrócona w prawą stronę. Jest to zwyczaj, który sięga jeszcze XVII wieku – kolejni monarchowie na angielskich monetach patrzą w przeciwnych kierunkach. Od 2023 roku znajdować się tam będzie król Karol III, który najpewniej będzie zwrócony w lewo.
Kanadyjski Liść Klonu
Bita od 1979 roku moneta Liść Klonowy, jest jedną z najstarszych współczesnych monet bulionowych. Jej emisję rozpoczęto w czasie, gdy z uwagi na apartheid obłożono sankcjami RPA i jej Krugerranda. Na rewersie monety znajduje się liść klonu – symbol Kanady. Awers zdobi wizerunek królowej Elżbiety II, która oficjalnie jest głową państwa w Kanadzie. Z uwagi na fakt, ze moneta istnieje tak długo, na przestrzeni lat awers zmieniał się trzykrotnie (przypomnijmy – portretów królowej na potrzeby monet powstało pięć).
Kanadyjski Liść Klonowy jest jedną z monet bulionowych, która występuje w największej liczbie wariantów, zarówno jeśli chodzi o materiał (złoto, srebro, platyna, pallad), jak i wagi – 1 gram, 1/20 uncji, 1/10 uncji, 1/4 uncji, 1/2 uncji oraz 1 uncja. Ponadto powstało wiele niestandardowych monet oraz wersji wyemitowanych dla upamiętnienia różnego rodzaju rocznic (10-lecie Liścia, 125. Rocznica Royal Canadian Mint etc.).
Australijski Kangur (wcześniej Gold Nugget)
Moneta z Perth Mint, której bicie rozpoczęto w 1986 roku. W pierwszych latach jej rewers zdobił złoty samorodek (nugget), stąd nazwa, która czasem używana jest nawet dziś. W późniejszych latach wzór na rewersie zmieniono, a jego tematem przewodnim stał się kangur – symbol Australii. Awers niezmiennie od samego początku zdobił wizerunek głowy państwa – królowej Elżbiety II.
Podobnie jak Kanadyjski Liść Klonowy, Australijski Kangur występuje w wielu odmianach, z których najpopularniejszą stanowi oczywiście złota jednouncjówka, a od kilku lat również i srebrna. Jako ciekawostkę dodać należy, że złoty Kangur powstał także w wariantach 2-uncjowym, 10-uncjowym, a także 1 kilogram i 1 tona. Ta ostatnia miała średnicę ok. 80 cm i grubość 12 cm.
Seria Lunar
Emitowana przez Perth Mint seria Lunar to kolejny przykład monet, których awers zdobi wizerunek królowej Elżbiety II. W przeciwieństwie do typowych monet bulionowych, seria Lunar ma charakter nieco bardziej kolekcjonerski – każdego roku emitowana jest moneta reprezentująca inny znak chińskiego zodiaku.