Przejdź do treści
Strona główna » Królowa Elżbieta II na awersie złotych monet

Królowa Elżbieta II na awersie złotych monet

Wraz ze śmiercią królowej Elżbiety II nastąpił koniec pewnej epoki. Koronowana w 1953 roku Elżbieta II, znajdowała się na awersach wielu monet emitowanych przez państwa, których była oficjalną głową – oprócz Wielkiej Brytanii mowa także m.in. o Kanadzie czy Australii.

Królowa Elżbieta II na awersie złotych monet
Photo by Zlaťáky.cz on Unsplash

Britannia

Emitowana od 1987 roku przez Mennicę Królewską moneta Britannia jest chyba najsłynniejszą, brytyjską monetą bulionową. Wybijana jest zarówno ze złota, jak i srebra, a od 2018 roku również z platyny. Na rewersie monety znajduje się Britannia – kobieca personifikacja Wielkiej Brytanii, której korzenie sięgają jeszcze czasów Imperium Rzymskiego.

Na awersie znajduje się wizerunek królowej Elżbiety II, od 2015 roku jest to piąty i ostatni portret, wykonany przez rzeźbiarza Royal Mint, Jody’ego Clarka. Królowa jest na nim zwrócona w prawą stronę. Jest to zwyczaj, który sięga jeszcze XVII wieku – kolejni monarchowie na angielskich monetach patrzą w przeciwnych kierunkach. Od 2023 roku znajdować się tam będzie król Karol III, który najpewniej będzie zwrócony w lewo.

Kanadyjski Liść Klonu

Bita od 1979 roku moneta Liść Klonowy, jest jedną z najstarszych współczesnych monet bulionowych. Jej emisję rozpoczęto w czasie, gdy z uwagi na apartheid obłożono sankcjami RPA i jej Krugerranda. Na rewersie monety znajduje się liść klonu – symbol Kanady. Awers zdobi wizerunek królowej Elżbiety II, która oficjalnie jest głową państwa w Kanadzie. Z uwagi na fakt, ze moneta istnieje tak długo, na przestrzeni lat awers zmieniał się trzykrotnie (przypomnijmy – portretów królowej na potrzeby monet powstało pięć).

Kanadyjski Liść Klonowy jest jedną z monet bulionowych, która występuje w największej liczbie wariantów, zarówno jeśli chodzi o materiał (złoto, srebro, platyna, pallad), jak i wagi – 1 gram, 1/20 uncji, 1/10 uncji, 1/4 uncji, 1/2 uncji oraz 1 uncja. Ponadto powstało wiele niestandardowych monet oraz wersji wyemitowanych dla upamiętnienia różnego rodzaju rocznic (10-lecie Liścia, 125. Rocznica Royal Canadian Mint etc.).

Czytaj także:  Ceny złota – od czego zależą?

Australijski Kangur (wcześniej Gold Nugget)

Moneta z Perth Mint, której bicie rozpoczęto w 1986 roku. W pierwszych latach jej rewers zdobił złoty samorodek (nugget), stąd nazwa, która czasem używana jest nawet dziś. W późniejszych latach wzór na rewersie zmieniono, a jego tematem przewodnim stał się kangur – symbol Australii. Awers niezmiennie od samego początku zdobił wizerunek głowy państwa – królowej Elżbiety II.

Podobnie jak Kanadyjski Liść Klonowy, Australijski Kangur występuje w wielu odmianach, z których najpopularniejszą stanowi oczywiście złota jednouncjówka, a od kilku lat również i srebrna. Jako ciekawostkę dodać należy, że złoty Kangur powstał także w wariantach 2-uncjowym, 10-uncjowym, a także 1 kilogram i 1 tona. Ta ostatnia miała średnicę ok. 80 cm i grubość 12 cm.

Seria Lunar

Emitowana przez Perth Mint seria Lunar to kolejny przykład monet, których awers zdobi wizerunek królowej Elżbiety II. W przeciwieństwie do typowych monet bulionowych, seria Lunar ma charakter nieco bardziej kolekcjonerski – każdego roku emitowana jest moneta reprezentująca inny znak chińskiego zodiaku.