Przejdź do treści
Strona główna » Rzadkie monety: Sacagawea Cheerios Dolar

Rzadkie monety: Sacagawea Cheerios Dolar

W roku 2000 firma General Mills, producent popularnych płatków Cheerios, wraz z US Mint, przeprowadziła akcję, w ramach której, w płatkach odnaleźć można było monety. Większość z 10 milionów paczek płatków zawierała centa z Lincolnem. Ok. 5,5 tys. pudełek zawierało monetę Sacagawea Dolar. Niewielka część z nich okazała się być niezwykle cenna…

Rzadkie monety: Sacagawea Cheerios Dolar
Fot. Mike W., flickr.com, CC BY-SA 2.0

Sacagawea Cheerios Dolar to moneta o wadze 8,1 grama. Nie została ona jednak wybita ani ze złota, ani ze srebra. Jej skład to w większości miedź i odrobina cynku – standardowy stop monetarny używany przez US Mint. Monetę zaprojektowała Glenna Goodacre.

Poruszenie w świecie numizmatyki wywołał fakt, iż niewielka część monet wybita została z innej matrycy – świadczy o tym jeden, niewielki detal – pióra na ogonie orła są bardziej szczegółowe. Prawdopodobnie były to monety wybite z matrycy prototypowej, jeszcze w 1999 roku. Ostatecznie do wybicia kolejnych kilku tysięcy użyto tańszej, mniej szczegółowej matrycy.

Nie wiadomo, ile dokładnie takich monet trafiło do płatków Cheerios. Wiadomo, że gradingowi PCGS (Professional Coin Grading Service) poddano około setki egzemplarzy. Niewykluczone jednak, że znacznie więcej takich monet spoczywa w szufladach i słoikach na monety ludzi, którzy zupełnie nieświadomie znaleźli je w swoich płatkach. Jest to bardzo prawdopodobne, gdyż cała ta historia została odkryta dopiero po kilku latach.

Po tym, jak US Mint wydało oświadczenie, w którym poinformowało, że 5500 egzemplarzy monet zostało przekazanych firmie General Mills, i że faktycznie część z nich została wybita z innej, bardziej szczegółowej matrycy, co jednak nie było intencją mennicy, moneta została wzmiankowana w 60. Wydaniu Przewodnika po monetach Stanów Zjednoczonych (2007) R.S. Yeomana oraz w popularnym przewodniku po rzadkich monetach Cherrypickers Billa Fivaza i J.T. Stantona.

W późniejszych latach monety z gradingiem PCGS wielokrotnie sprzedawane były na aukcjach na portalach eBay i Heritage Auctions, osiągając zawrotne ceny od dwóch do kilku, czy nawet kilkunastu tysięcy dolarów. Rekord padł w maju 2008 roku na aukcji Heritage. Moneta sprzedana została za 29 900 USD.

Czytaj także:  Ceny złota – od czego zależą?