Okna Niebios: Hagia Sofia 50g Ag

Szczegóły +

 • Rok:
  2016
 • Waga:
  50g
 • Próba:
  Ag 925
 • Średnica:
  50 mm
 • Kraj pochodzenia:
  Cook Islands

Opis produktu +

To już 19 moneta z bestsellerowej serii Okna Niebios. Tym razem w monetę wprawiono rekonstrukcję witrażu pochodzącego z Kościoła Mądrości Bożej (Hagia Sofia) w Istambule. Witraż został tak umieszczony w monecie, że wzięty pod światło mieni się wiernie oddanymi barwami oryginalnego okna.

Numizmat został wybity w 50 gramach srebra próby 0.925. Na awersie poza oknem kościoła możemy zobaczyć nominał i portret królowej Elżbiety II. Na rewersie poza witrażem ukazano fragment rekonstrukcji wnętrza, plan budynku i widok jego fasady. Każda moneta została zapakowana w menniczy kapsel i specjalny ekspozycyjny blister. Nakład emisji został ograniczony do 2000 sztuk.

Skorzystaj z niepowtarzalnej okazji i zakup ten wyjątkowy numizmat z klasycznej serii Okna Niebios!

*****

Hagia Sofia - kościół Mądrości Bożej został ufundowany przez Konstantyna Wielkiego w 326 roku. Jego bryła do dziś się nie zachowała, a to co możemy podziwiać to bryła kościoła ukończonego w 537 roku, za czasów cesarza bizantyńskiego Justyniana I. Do 1453 Hagia Sofia była kościołem metropolitalnym i siedzibą patriarchy Konstantynopola - głowy kościoła prawosławnego. Po zdobyciu miasta przez Turków kościół przearanżowany na meczet pełnił rolę głównej świątyni muzułmańskiej Imperium Osmańskiego. Od 1936 roku Hagia Sofia jest sekularyzowanym muzeum, jednak w 2016 roku, po raz pierwszy od 80 lat muezin zaintonował we wnętrzu świątyni ezan wzywając wiernych muzułmanów na modlitwę. Wydarzenie zostało odebrane przez opinię międzynarodową za symboliczne odejście Turcji od świeckości.