e-numizmatyka.pl

Identyfikacja
i wycena monet
Dyskusje
o monetach
Inwestycje
w monety i złoto
Dyskusje
o banknotach
Opinie i uwagi
o serwisie
O wszystkim i o niczym Skup/Wycena Sklep - kolekcje, prezenty, numizmaty
1. POLSKI BANKNOT KOLEKCJONERSKI
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum e-numizmatyka.pl Strona Główna -> Dyskusje o banknotach
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Posiadasz ten banknot?
Tak.
30%
 30%  [ 30 ]
Nie.
69%
 69%  [ 68 ]
Wszystkich Głosów : 98

Autor Wiadomość
AWA_TAR

PostWysłany: Sob Wrz 01, 2007 10:00 pm    Temat postu: 1. POLSKI BANKNOT KOLEKCJONERSKI Odpowiedz z cytatem

Czy podoba się Wam pierwszy polski banknot kolekcjonerski z wizerunkiem papieża Jana Pawła II?? Question

Jakie kolejne banknoty kolekcjonerskie powinne być wyemitowane przez NBP? Question

Czy opłaca się inwestować w takie banknoty czy tylko trzymać jedną sztukę w kolekcji? Question Idea

Zapraszam do dyskusji, poniżej wklejony informacyjny materiał ze strony NBP: Arrow

Banknot ma nominał 50 zł, a jego projekt graficzny opracował Andrzej Heidrich. Strona przednia banknotu w symboliczny sposób ukazuje rolę Stolicy Apostolskiej i posłannictwo papieża (perspektywa uniwersalna), natomiast strona odwrotna przedstawia perspektywę polską pontyfikatu Jana Pawła II, osadzając go w najnowszych dziejach Polski.

Na stronie przedniej banknotu został umieszczony portret Jana Pawła II z krzyżem pasterskim na tle stylizowanego globu ziemskiego, co symbolizuje uniwersalność pontyfikatu. Papież, ubrany w szaty pontyfikalne, wykonuje gest pozdrowienia. W ręku trzyma pastorał, jako symbol władzy papieskiej. W prawym dolnym rogu banknotu umieszczono napisy: "Jan Paweł II" oraz daty pontyfikatu "16 X 1978 - 2 IV 2005".

Strona odwrotna banknotu przedstawia epizod, który miał miejsce w trakcie Mszy św. inaugurującej pontyfikat Jana Pawła II i obrazuje szczególny związek papieża ze Stefanem Wyszyńskim. Podczas składania tzw. homagium przez kardynała, Jan Paweł II podniósł się i w pamiętnym geście wyraził swój szacunek dla Prymasa Polski. Po prawej stronie tej sceny został umieszczony cytat z Listu do Polaków, który nazajutrz po tym wydarzeniu Jan Paweł II odczytał podczas spotkania z rodakami w watykańskiej Auli Pawła VI: "Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka [...], gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei [...]". Pod cytatem widnieje faksymile podpisu papieża oraz data wypowiedzenia tych słów - 23.10.1978. Warto zauważyć, że w tym roku przypada 25. rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz 50. rocznica uwolnienia go z więzienia.

Widoczny pod tekstem kontur klasztoru na Jasnej Górze, ma podkreślać rolę sanktuarium jasnogórskiego w dziejach Polski i historii życia Ojca świętego i Prymasa Tysiąclecia. Pod sylwetkami obydwu postaci umieszczono na wstęgach dewizę biskupią; każdego z nich "Totus Tuus" - dewiza Jana Pawła II oraz "Soli Deo" - dewiza kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na znaku wodnym został zastosowany herb papieski jako jeden z najbardziej znanych emblematów związanych z Janem Pawłem II. Na obydwu stronach banknotu wprowadzono też motyw kluczy Piotrowych spiętych sznurem.

Data emisji banknotu upamiętniającego Jana Pawła II została wyznaczona na 16 października 2006r., czyli w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Prace nad przygotowaniem banknotu rozpoczęły się w 2005 roku. Z jego projektem zapoznali się arcybiskup Józef Kowalczyk Nuncjusz Apostolski, kardynał Józef Glemp Prymas Polski, arcybiskup Józef Michalik Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz kardynał Stanisław Dziwisz Metropolita krakowski. Projekt uzyskał ich aprobatę.

Ostatnio zmieniony przez AWA_TAR dnia Nie Wrz 02, 2007 10:32 am, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
AWA_TAR

PostWysłany: Sob Wrz 01, 2007 10:36 pm    Temat postu: ZABEZPIECZENIA banknotu, wielkość emisji... Odpowiedz z cytatem

ZABEZPIECZENIA

Pełna symboliki, a zarazem nowoczesna jest również szata graficzna banknotu. Jako wizerunek znaku wodnego został wykorzystany herb papieski Jana Pawła II. W tle krzyża pasterskiego można zaś zobaczyć tzw. linie giloszowe z powtarzającymi się wizerunkami ryby, krzyża oraz napisu: RP.

Na banknocie pięciokrotnie zastosowano mikrodruki, pod lupą można miedzy innymi zobaczyć nazwy państw, które Jan Paweł II odwiedził podczas swych papieskich pielgrzymek. Wypełniają one zarysy kontynentów widocznych na globie ziemskim.

Na obydwu stronach banknotu wprowadzono też motyw kluczy Piotrowych. Na stronie przedniej widoczne są, w kwadratowym obramowaniu, białe klucze Piotrowe spięte sznurem. Natomiast na stronie odwrotnej są one przedstawione w kolorze oliwkowym. Jest to tzw. recto-verso – elementy z obu stron banknotu uzupełniają się tworząc całość widoczną pod światło. Z kolei napis „JP II” widoczny jest na banknocie w zależności od kąta patrzenia – jest to tzw. efekt kątowy.

Część elementów graficznych banknotu jest widoczna dopiero w świetle ultrafioletowym. Dla przykładu , na stronie przedniej banknotu w świetle UV można zobaczyć świecący na czerwono i seledynowo herb papieski Jana Pawła II pojawiający się z prawej strony postaci papieża. Natomiast na stronie odwrotnej banknotu w świetle UV widoczne są klucze Piotrowe w kwadratowym obramowaniu, w kolorze pomarańczowym.

Wszystkie banknoty mają serię literową JP nawiązującą do inicjałów Papieża.

Wielkość emisji i cena

Banknot będzie miał nominał 50 zł i zostanie wyemitowany w liczbie 2 mln sztuk. Cena jego sprzedaży w NBP, podobnie jak w przypadku monet kolekcjonerskich, będzie wyższa i wyniesie 90 zł. Na tę różnicę składają się m.in. koszty projektowania i produkcji, specjalnego opakowania w jakim banknot będzie dystrybuowany oraz podatek VAT. Banknot będzie dostępny od 16 października 2006 r. w Oddziałach Okręgowych NBP, we wszystkich miastach wojewódzkich.

zródło: nbportal.pl
Powrót do góry
dziobak

PostWysłany: Sob Wrz 01, 2007 11:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szczeże proponowałbym posiadanie tego waloru jedynie w kolekcji, jako materiał inwestycyjny marnie. O ile sie nie mylę wydrukowano 1 500 000 lub 2 000 000 takich banknotów z czego większa część zalega w pko, może a kilka lat drgie ( w co wątpie )ale napewno nie teraz za duży, gigantyczny nakład. Na allegro można go kupic poniżej 90 złotych czyli poniżej ceny emisyjnej. Graficznie ciekawy, autorstwa Heidricha ( projektant przeważającej części banknotów począwszy od 197X - tak na poważnie, jak i tych jakie obecnie posiadamy w pootfelu)

Uważam że nbp skoro emituje monety o zwierzakach ktore zdobyły sporą popularność, niech wyemituje banknoty kolekcjonerskie o rzadkich chronionych prawnie roślinach występujących w RP, oczywiście w nakładach znacznie mniejszych niż wspomniane 2 000 000 sztuk - Wtedy spełniałoby to tak naprawdę funkcję edukacyjną. Nominał 50 złotych w cenie 90 - 110 i tak tanio wychodzi jak przy srebrnych 20 czy też 10. Very Happy Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
AWA_TAR

PostWysłany: Sob Wrz 01, 2007 11:36 pm    Temat postu: a może tak... Odpowiedz z cytatem

Tak 2 miliony wydrukowano;) i owszem nadal duża liczba banknotów zalega. Ostatnio w ramach Dni Otwartych w warszawskim NBP (promocji) w gazetach rozdają te banknoty w smsowych konkursach.

Też uważam, że poczekamy jeszcze tysiące dni nim coś drgnie w sensie inwestycyjnym. Chyba, że zacznie się akcja POMPOWANIE:)

Pomysł banknotów ze zwierzakami jest ciekawy, ja widziałbym też serię alias Historyczne Miasta. Nakład takich banknotów do 200 tys. Idea i by nie zalegałoVery Happy
Powrót do góry
Lechu

PostWysłany: Sob Wrz 01, 2007 11:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak będa banknoty o nakładach 1 000 - 3 000 szt to ewentualnie moge przemyśleć Very Happy

no chyba że wpadłby mi jakiś "menniczy" okaz AA 0000001

nnigdy jakoś banknotami sie nie interesowałem Razz

może to był błąd i czas nadrobić zaległości ? Confused
Powrót do góry
Vinn
Moderator

PostWysłany: Nie Wrz 02, 2007 8:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam jeden w domu...
Kupiłem mamie w prezencie Wink
Powrót do góry
sikorpawel

PostWysłany: Nie Wrz 02, 2007 9:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja dostałem ten banknot od ojca. Mimo, że nie zbieram banknotów to tego będę trzymał bo ładnie prezentuje się razem z moją kolekcją monet. Razz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
dziobak

PostWysłany: Nie Wrz 02, 2007 12:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja go niemam, poczekam aż jeszcze stanieje
Powrót do góry
AWA_TAR

PostWysłany: Nie Wrz 02, 2007 12:35 pm    Temat postu: who knows? Odpowiedz z cytatem

Mnie się wydaję, że poniżej 90 zł nie stanieje. NBP musi zwiększyć reklamę tego banknotu i może w dwa lata uda się je "wysprzedać" ludziom a część rozdać w konkursach Smile jak to ma teraz miejsce. Idea Ciekawy jestem ile im tych banknotów jeszcze zalega? Połowa? Mniej? Więcej? Question
Powrót do góry
dziobak

PostWysłany: Nie Wrz 02, 2007 12:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Już staniał. Pół roku temu sprzedawali tylko poprzez kup teraz w okolicach 100 złotych. Teraz licytują - więc sprzedającym jest to wszystko jedno byle sie pozbyć - bo zarobić to na nnim dziś ciężko
Powrót do góry
AWA_TAR

PostWysłany: Nie Wrz 02, 2007 1:24 pm    Temat postu: :) Odpowiedz z cytatem

No tak, ale Ci ludzie co kupowali przez "Kup teraz" nie wiedzieli, albo po prostu nie opłacało się im iść do banku czy na pocztę i kupić go parę złotych taniej po cenie emisyjnej...

Zdaje mi się, że po prostu tańszy niż 85-90 złotych ten banknot nie będzie.
Powrót do góry
dziobak

PostWysłany: Nie Wrz 02, 2007 1:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

fakt na pko kosztuje 100 złotych
Powrót do góry
xmissile

PostWysłany: Nie Wrz 02, 2007 2:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja dostałem ten banknot od rodziców na urodziny. Bardzo ładnie prezentuje się w kolekcji, ale narazie na inwestycję się nie nadaje.
Powrót do góry
AWA_TAR

PostWysłany: Nie Wrz 02, 2007 2:18 pm    Temat postu: ........... Odpowiedz z cytatem

Dobrych masz rodzicówSmile

Też uważam, że tak duży nakład tego banknotu na długo wyłącza opcję zysku z jego ewentualnej sprzedaży.
Powrót do góry
romek-r

PostWysłany: Wto Wrz 04, 2007 6:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nakład odstrasza , to fakt.
Nietrwałość materiału to druga słaba strona.
Pomijam wodę czy inne plamy , wynikające ze złego obchodzenia.
Dla mnie najlepszą rekomendacją na nie była odpowiedź sprzedającego , gdy chciałem wydać na nie parę zł.
Otóż , odpisał mi , po co mi tyle , (chodziło o 10 sztuk)
No chyba że dla rodziny , na prezenty , bo w innym wypadku to zamrożenie gotówki.
Podziękowałem za radę i nabyłem 1 sztukę.
W sumie trochę szkoda , gdy by NBP chciał pociągnąć jakąś ładną serię , oczywiście nie dostojników Watykanu , tylko sławnych Polaków , napewno zainteresowanie by wzrosło.
No i ten nakład. Twisted Evil
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum e-numizmatyka.pl Strona Główna -> Dyskusje o banknotach Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 1 z 6

Skocz do: