e-numizmatyka.pl

Identyfikacja
i wycena monet
Dyskusje
o monetach
Inwestycje
w monety i złoto
Dyskusje
o banknotach
Opinie i uwagi
o serwisie
O wszystkim i o niczym Skup/Wycena Sklep - kolekcje, prezenty, numizmaty
25 marca 1994

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum e-numizmatyka.pl Strona Główna -> Dyskusje o banknotach
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
filo

PostWysłany: Pon Sty 28, 2008 10:08 pm    Temat postu: 25 marca 1994 Odpowiedz z cytatem

Na każdym banknocie jaki wziąłem do ręki widnieje ta data. Monety mają różne daty a banknoty tę jedną. Chciałbym się dowiedzieć dlaczego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
dziobak

PostWysłany: Pon Sty 28, 2008 10:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest to data ich zatwierdzenia ( że będą obowiązywały na terenie RP ) przez skarbnika i prezesa.
Powrót do góry
filo

PostWysłany: Pon Sty 28, 2008 11:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tylko ustawa o denominacji została podpisana 7 lipca 1994r. Jak to rozumieć? Najpierw zatwierdzili nowe banknoty a potem w ogóle weszła w życie ustawa, że będą mogły być w obiegu? No i pytanie premia, dlaczego na monetach nie obowiązuje data ich zatwierdzenia a rok produkcji...
Powrót do góry
dziobak

PostWysłany: Wto Sty 29, 2008 12:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A gdzie na monecie wstawisz taką datę - byłoby to bez sensu. Jest to data zatwierdzenia projektu
Powrót do góry
filo

PostWysłany: Wto Sty 29, 2008 2:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla mnie bez sensu jest, że ktoś zatwierdza wzór monet gdy jeszcze nie ma takiego prawa które pozwalałoby je do użytku wprowadzić. Naturalną koleją rzeczy jest ustawa o denominacji, konkurs na wzór banknotów / monet, wprowadzenie w/w do obiegu. Z drugiej strony, to kto zatwierdził wzór monet? Bo na pewno nie skarbnik w 1994 skoro widziałem monety z 1991 Wink
Powrót do góry
dziobak

PostWysłany: Wto Sty 29, 2008 2:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prezen Narodowego Banku Polskiego zatwiedza projekt. Projektowwanie banknotu to ok 1 miesiąc + oczywiście przygotowanie do druku. Wtedy nie był znany dokładnie moment denominacji dlatego przygotowano juz za wczasu i banknoty i całą procedurę "zapięto na ostatni guzik " ( banknoty pierwszych emisji były drukowane w drukarni Thomas De La Rue Londyn ) Przygotowano się i czekano na odpowiedni moment
Powrót do góry
filo

PostWysłany: Wto Sty 29, 2008 5:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nawet to wytłumaczenie by do mnie trafiało, ale zna ktoś ślad jakiegoś dokumentu który mówiłby o tym dokładniej? Kiedy w ogóle zaczęto wybijać monety, drukować banknoty fizycznie? Bo monety mają wcześniejszą datę.
Powrót do góry
dziobak

PostWysłany: Wto Sty 29, 2008 8:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trzeba by było wybrać się do NBP i owy dokument poprosić ( do czego przypuszczam mamy pełne prawo ). Monety bito od 1990 robiąc zapasy i również przygotowując się do denominacji która wg zamierzeń miała nastąpić już w 1992 roku. Cały problem polega na przygotowaniu się zawczasem czego nie zabardzo widzę, potrafisz zrozumieć Wink
Powrót do góry
filo

PostWysłany: Wto Sty 29, 2008 9:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie do końca rozumiesz czego nie rozumiem Smile Że się do takiego procesu należy przygotować doskonale zdaję sobie sprawę, mnie dziwi, że zaczęto to robić zanim w ogóle sejm zajął się sprawą denominacji. Możesz powołać się na jakiś dokument, który mówi o planie denominacji już w 1992r? Byłbym zobowiązany Wink
Powrót do góry
dziobak

PostWysłany: Sro Sty 30, 2008 2:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to do NBP
Powrót do góry
Prankster

PostWysłany: Sro Sty 30, 2008 8:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

filo napisał:
No i pytanie premia, dlaczego na monetach nie obowiązuje data ich zatwierdzenia a rok produkcji...

Żeby nie denerwować kolekcjonerów.

Dwie daty były na większości monet Hiszpanii w latach 1868-1982. Data widoczna bez problemów gołym okiem to data zatwierdzenia monety, a faktyczna data wybicia jest malutką czcionką w gwiazdce koło nominału.

Wiesz ile czasu mi zajęło sprawdzenie dat wybicia z ponad 300 monet hiszpańskich?

A co do odkładania denominacji, to mogła być planowana nawet przed 1992 rokiem. Dokładnej daty nie mogę znaleźć, wiem tylko, że była odkładana z powodu wysokiej inflacji.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
filo

PostWysłany: Czw Sty 31, 2008 11:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jeszcze ja napiszę kilka zdań i można zakończyć ten wątek.
1. Data na banknotach jest tak jak było mówione datą zatwierdzenia wzoru banknotów.
2. Na monetach widnieje data wybicia, bo można w łatwy i szybki sposób przerobić stempel co przy wytwarzaniu banknotów jest bardzo kosztowne. Stąd też data na banknocie jest zmieniania tylko przy zmianie wizerunku.
3. NBP przygotowywał się do denominacji na długo przed ustawą budżetową stąd wcześniejsze daty na monetach i banknocie.

Dziękuję wszystkim za pomoc, potwierdzenie tych danych otrzymałem w e-mailu na który mi NBP odpisał Wink
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum e-numizmatyka.pl Strona Główna -> Dyskusje o banknotach Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: