e-numizmatyka.pl

Identyfikacja
i wycena monet
Dyskusje
o monetach
Inwestycje
w monety i złoto
Dyskusje
o banknotach
Opinie i uwagi
o serwisie
O wszystkim i o niczym Skup/Wycena Sklep - kolekcje, prezenty, numizmaty
Ciemnienie monet w holderach/Albumie SZOK!
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum e-numizmatyka.pl Strona Główna -> Kolekcjonerskie dyskusje o monetach.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Makot0072

PostWysłany: Sro Sie 19, 2009 9:26 am    Temat postu: Ciemnienie monet w holderach/Albumie SZOK! Odpowiedz z cytatem

Witam All Crying or Very sad

Jestem lekko zszokowany tym co przed chwilą zobaczyłem ale zacznę od początku...

Zbieram monety obiegowe PRL w menniczym stanie do przechowywania używam
- Albumu na holdery firmy Leuchtturm oraz z tej samej firmy holdery

Pośród pospolitych monet znalazły się też 1Zł 57,65,66,67,68 (jak co poniektórzy wiedzą)
I leżały sobie już bodajże od marca w pięknym lśniącym stanie

Zaglądałem ostatnio w te zbiory ponad mieśiąc temu i nic ,dopiero dzisiaj coś mnie naszło żeby zobaczyć zbiory i wtedy SZOK Twisted Evil

Około 40% monet pokryło się ciemnym nalotem ,nazwałbym to patyną ale to musi być coś innego Crying or Very sad

I mojego pytanie brzmi jakim Kó*wa cudem monety przechowywane w należyty sposób w firmowych akcesoriach które NIBY nie wchodzą w reakcje z monetą pokryły się takim syfem?

PS:Najdroższe monety wyjąłem z holderów i dałem do kaspli na GN-y
PS2: wykonałbym zdjęcia jednak przy dobrym świetle nie widać tych przebarwień tylko przy przyciemnionym świetle
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Antytaon

PostWysłany: Sro Sie 19, 2009 9:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie było podobnie, ale tylko z GN-ami (też w holderach Leuchtturm), dlatego ich już nie zbieram. Ale nie zauważyłem czegoś takiego z II RP albo PRL-em, nie wspominając o III RP Smile
Powrót do góry
Makot0072

PostWysłany: Sro Sie 19, 2009 1:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gn-y jak je ktoś kiedyś nazwał gów*o blaszkami to jeszcze mogę pojąć że wchodzą w jakieś "brudne" reakcje ale dlaczego inne stopy też? Większośc monet które mi zaczeła ciemnieć są z Aluminum
Powrót do góry
-Karauak-

PostWysłany: Sro Sie 19, 2009 1:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widocznie reszta to tez gownoblaszki
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Makot0072

PostWysłany: Sro Sie 19, 2009 2:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale taka gównoblaszka 1Zł z 1957r. jest warta 7000Zł więc dla mnie nie takie gó*no

Zresztą można złożyć reklamacje ewentualnie zwrot pieniędzy za zniszczone monety gdyż w opisach wyrażnie widnieje że "nie wchodzą w reakcje z monetą"

Tylko ja sie pytam jak to się dzieje z jakiego powodu, i co w tym wypadku zrobić i gdzie te monety przełożyć?
Powrót do góry
-Karauak-

PostWysłany: Sro Sie 19, 2009 2:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlatego takie monety nalezy trzymac bezpieczniej - ja wszystkie mam w kapslach i srebra i prl i gownoblaszki
Powrót do góry
Tom0000

PostWysłany: Sro Sie 19, 2009 2:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy to sa holdery sklejane ? Jesli tak, to winny pewnie jest klej.
Jesli nie sklejane (nieszczelne), to albo plastik holdera albo to w czym holder jest przechowywany. Pewnie producent jakos sprawdza jakosc holderow ,ale to co na zewnatrz to juz watpie. (np. Watykan sprzedaje swoje BU w opakowaniu , ktore bardzo pieknie przyspiesza "patynienie" monet - czesc srebrna nie ma polysku, a zolta staje sie bardzo rownomiernie jakby zakurzona )

Kiedys beda standardem kapsle szklane, do tej pory na cenne monety pozostaja tylko kapsle plastikowe (po upewnieniu sie ich szczelnosci).

(Jak widac, nawet renomowany producent holderow nie jest w stanie zapewnic odpowiedniej jakosci materialow. Coz wiec wymagac od trumienek gradingowych produkowanych z przypadkowych materialow.)

Makot0072, jesli masz nie ze zlota monety warte po kilka tysiecy zlotych , to nieoplaca ci sie zamowic szklanych kapsli ?
Od niedawna bawie sie monetami, ale od poczatku minimum zabezpieczen jakie stosuje to kapsle kolekcjonera.
Powrót do góry
Makot0072

PostWysłany: Sro Sie 19, 2009 2:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kapsle szklane? Nie widziałem jeszcze takich w sprzedaży masz może jakieś namiary?
Holdery są na klej ,szkoda że wcześniej tego nie wiedziałem tak bym cenniejsze monety powkładał do kapsli a tak przez parę mieśięcy musiały się kiśić w kleju Wink
Powrót do góry
Tom0000

PostWysłany: Sro Sie 19, 2009 3:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety nie spotkalem sie z oferta kapsli szklanych. Jestem pewien ze gdzies istnieje.
Natomiast myslalem o zamowieniu prywatnym , tam gdzie zamawia sie szklo laboratoryjne.
Z marszu mozna zakupic takie okragle szklane pojemniki (przypominajace kapsle na najwieksze monety) w ktorych robi si e chyba posiewy (hoduje bakterie). Sa niestety duze , ale za to maja styk obu czesci zmatowiony wiec szczelny.
Mniejsze pewnie trzeba zamowic do wykonania osobnego.
Powrót do góry
Pavveł
Moderator

PostWysłany: Sro Sie 19, 2009 7:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

katalogmonet.pl napisał:

Z holderami wiąże się jedna dość ciekawa sprawa. Podobno kiedyś WCN wypowiadał się negatywnie na temat przechowywania monet w holderach, informacja nigdy nie została publicznie ogłoszona przez WCN, jedynie od czasu do czasu ludzie piszą o tym na formach dyskusyjnych. Ja również dostałem kilka pytań o to więc postanowiłem się zainteresować tematem i zapytać WCN. Oto treść mojego maila:
Szanowni Państwo,

Piszę do Państwa aby wyjaśnić pewną pogłoskę która od dość dawna krąży po sieci. Jakiś czas temu napotkałem się na cafe Allegro na informacje o tym, że Państwo dość negatywnie wypowiadali się na temat sposobu przechowywania monet w holderach.

Cytuje: ?WCN podobno opublikowało, że moneta przechowywana w holderze przez 10 lat nadaje się do "kosza" wiec warto przemyśleć wybór: lepiej holdery i mieć po 10 latach monety nadające się do kosza czy bezpieczny sposoby na przechowywanie - kapsle.
Ciekawe skąd WCN wie, że holdery są niebezpieczne skoro rozwiązanie jest dość nowe. Zalecenia są takie aby wymieniać holdery co 5-6 lat, żeby moneta nie wchodziła w reakcję z folią przez dłuższy czas."

Wątki gdzie temat był poruszany:
http://www.allegro.pl/phorum/read.php?f=274&i=54614&t=54614
http://www.e-numizmatyka.pl/phpBB2/viewtopic.php?p=35227
http://e-numizmatyka.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=10841&postdays=0&postorder=asc&start=30
http://e-numizmatyka.pl/phpBB2/viewtopic.php?p=75566

Na różnych forach dyskusyjnych wielokrotnie przetaczana jest ta informacja, odwiedzający mój portal katalogmonet.pl kilkakrotnie zadawali mi to pytanie czy to prawda, dlatego chciałbym prosić o potwierdzenie lub obalenie tej pogłoski.
Czy ktoś od Państwa wypowiedział się kiedykolwiek w taki lub podobny sposób?
Z wyrazami szacunku,
Bartosz Błądek
www.katalogmonet.pl

Z otrzymanej od WCN odpowiedzi wnioskuję jednoznacznie, że WCN zgadza się z powyższym cytatem. Pan Robert Buczak uważa, że "generalnie plastik nie jest zdrowy i to nie tylko w numizmatyce". Po krótkiej wymianie e-maili zgodziłem się z opinią WCN - ich doświadczenie w branży jest tak duże, że coś w tym musi być, że folia z holderów może być niebezpieczna. Wszystkie monety przez nich sprzedawane w sklepie leżą sobie w pięknych paletach i nic im sie nie dzieje pomimo kontaktu z powietrzem. Ja jednak mam monety w holderach i się jakoś specjalnie nie martwię moimi kochanymi monetami z II RP - wg mnie zła opinia WCN o przechowywaniu monet w czymkolwiek jest mocno przesadzona. Wiadomo, że wygodniej ogląda się monetę bez opakowań ale czasem warto monetę zapakować w holder, żeby podczas nieumiejętnego oglądania nic jej sie nie stało. Monety zbieram do holderów bo tak mi jest najwygodniej. Podejrzewam, że wiele osób tak robi bo monety fajnie się ogląda z klasera z holderami.
Powrót do góry
Tom0000

PostWysłany: Sro Sie 19, 2009 9:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pavveł napisał:
że moneta przechowywana w holderze przez 10 lat nadaje się do "kosza" wiec warto przemyśleć wybór: lepiej holdery i mieć po 10 latach monety nadające się do kosza czy bezpieczny sposoby na przechowywanie - kapsle.

San Marino swoje foldery BU okolicznosciowek zakleja jakims klejem - papka. Caly czas sie zastanawiam czy swoje nadmiarowe monety nie powinienem uwolnic z folderow.
Ciagle nie jestem pewien, bo naawet dwojka SM 2004 wygladala lepiej po wyjeciu niz W2007 , mimo ze przeciez Watykan kleju w swoich folderach nie stosuje.
Powrót do góry
fiodor

PostWysłany: Czw Sie 20, 2009 1:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może czas powrócić do starego sposobu przechowywania monet czyli kopert. Są na rynku koperty z papieru bawełnianego, bezkwasowego o różnych wymairach. Do tego pudełko drewniane lub kartonowe i koniecznie monety włożone pionowo do pudełka.
Powrót do góry
MesQueUnClube

PostWysłany: Pią Sie 21, 2009 2:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja zawsze kupuje po 5 najnowszych GN z tego 1 trzymam na pokaz w albumie (w holderze) a reszte trzymam reszte w woreczkach więc wydawanie kasy na kapsle do 2 zł to moim zdaniem strata pieniędzy.
Powrót do góry
Piotr_0888

PostWysłany: Pon Sie 24, 2009 10:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W takim razie jaki album kupić aby monety nie pokrywały się ciemnym nalotem?Czy najlepiej nie kupować zadnego albumu a monety trzymać w kapslach?
Powrót do góry
romek-r

PostWysłany: Pon Sie 24, 2009 10:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O ile wiem , są albumy z otworami na kapsle.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum e-numizmatyka.pl Strona Główna -> Kolekcjonerskie dyskusje o monetach. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: