e-numizmatyka.pl

Identyfikacja
i wycena monet
Dyskusje
o monetach
Inwestycje
w monety i złoto
Dyskusje
o banknotach
Opinie i uwagi
o serwisie
O wszystkim i o niczym Skup/Wycena Sklep - kolekcje, prezenty, numizmaty
Prosze o identyfykacje i wycene :)
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum e-numizmatyka.pl Strona Główna -> Pomoc w identyfikacji i wycenie monet
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ŚwierQ

PostWysłany: Wto Maj 23, 2006 4:06 pm    Temat postu: Prosze o identyfykacje i wycene :) Odpowiedz z cytatem

Oto ona :

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Monety
Site Admin

PostWysłany: Sro Maj 24, 2006 8:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakiś średniowieczny denar (nie wiem czy oryginalny)
Po stronie z biskupem udąło mi się odczytać: ST ????VS EPISC - gdyby odcyfrować całe imię świętego biskupa, było by łatwiej.

Jaki to metal? Srebro z tego okresu nie pokrywa się takim świństwem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
ŚwierQ

PostWysłany: Pią Maj 26, 2006 4:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

po ST jest FRID lub FRLD.
Nie mam pojecia jaki to metal, zdarłęm lekko tą "świństwo" i pojawił mi się jakiś biały metal.
Powrót do góry
Monety
Site Admin

PostWysłany: Pią Maj 26, 2006 7:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy może to być SIFRIDVS ?
To mógłby być Siegfried von Westerburg (1275-1297).
Albo jakiś inny Zygfryd.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
ŚwierQ

PostWysłany: Pią Maj 26, 2006 11:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po przyjrzeniu stwierdzam,że może tam pisać SIFRID VS EPISC.
Jaka może być wartość takiej monety??
Powrót do góry
harpsycho

PostWysłany: Sob Maj 27, 2006 3:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Smile

faktycznie jest to nasladownictwo denara Siegfrieda von Westerburg, arcybiskupa Kolonii w latach 1275-1297 (moneta nie jest ujeta w katalogu Hävernicka) - tak zwany "falsyfikat Beckera", nazwany tak od nazwiska znanego falszerza, Carla Wilhelma Beckera (1772-1830).
Zasiegniecie opinii u zrodla, to znaczy u doswiadczonych kolegow na forum niemieckim www.numismatikforum.de , pozwolilo - jak czesto w takich przypadkach - okreslic charakter monety.

Pozdrowienia!

Marek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
ŚwierQ

PostWysłany: Sob Maj 27, 2006 5:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

harpsycho napisał:

(...) tak zwany "falsyfikat Beckera"(...)
Pozdrowienia!

Marek

czyli nie jest to orginalna moneta???? Shocked Crying or Very sad
Powrót do góry
Monety
Site Admin

PostWysłany: Sob Maj 27, 2006 6:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli na wspomnianym forum napisano, że to falsyfikat, to trzeba się z tym pogodzić. Na pociechę dodam, że Carl Becker, to ktoś w rodzaju naszego Majnerta. Mistrz nad mistrze w fałszerskim fachu. Zajmował się głównie monetami antycznymi. Wdowa po nim (zmarł w roku 1830) sprzedała kolekcję fałszerskich stempli do muzeum w Salzburgu. Dzięki temu istnieją szczegółowe katalogi "bekerów". Monety "antyczne" jego bicia osiągają dziś wysokie ceny!
Powrót do góry
harpsycho

PostWysłany: Nie Maj 28, 2006 12:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hallo Smile

niestety nie jest wykluczone, ze i ta pociecha zostanie nam odebrana... Z pewnoscia "oryginalne" falszerstwo Beckera byloby nawet i bardzo duzo warte. Tym niemniej wlasnie na ten temat wywiazala sie na juz wymienionym forum goraca i bardzo interesujaca dyskusja. Co do tego, ze egzemplarz jest falszywy, nikt nie ma watpliwosci - co do autorstwa Beckera zdania sa w miedzyczasie podzielone. Przytoczone zostaly przyklady fabrykatow Beckera z roznych aukcji dla porownania "charakteru pisma". Ponadto jak sie okazuje pojawily sie podobne egzemplarze, jak ten omawiany przez nas. Zainteresowanych zachecam do lektury watku na forum niemieckim:

http://www.numismatikforum.de/ftopic15175.html

Pozdrawiam!

Marek

(PS: Mam wielka nadzieje, ze Kolega SwierQ nie bedzie mial mi za zle, ze pozwolilem sobie bez pytania "puscic dalej" jego skan Smile...)
Powrót do góry
ŚwierQ

PostWysłany: Pon Maj 29, 2006 11:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wręcz przeciwnie kolego harpsycho jestem wdzięczny za zainteresowanie się moją monetą Smile i puszczenie jej dalej Razz

Jeśli pojawią się jakieś nowe info na jej temat, czy np. jest to "prawdziwa" fałszywka Beckera czy moze jednak nie Wink to również bede niezmiernie wdzieczny za jej podanie Razz

Dziękuje z góry:)

Marcin
Powrót do góry
harpsycho

PostWysłany: Pon Maj 29, 2006 10:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Smile Dzieki za mile slowa.
Tym niemniej dyskusja w aktualym momencie zahamowala sie na w miare neutralnym szczeblu. Czyli pytanie na tamat autorstwa projektu nie jest niestety jedoznacznie roztrzygniete...
Bede bral forum pod lupe...
Powrót do góry
harpsycho

PostWysłany: Czw Cze 01, 2006 5:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam ponownie Smile

dyskusja na temat zagadkowego denara nie dawala mi troche spokoju. Nieco nie pasowalo mi do ukladanki, ze na denarze Sigfrieda von Westerburg (albo nasladownictwie tegoz) mialby pojawic sie napis EPISC. - biskup, podczas gdy w momencie, kiedy rozpoczal on bicie monet, byl jednoznacznie arcybiskupem Kolonii (ARCHIEPC. lub cos w tym stylu). W sredniowieczu byli oni cholernie dokladni a propos takich "drobiazgow" - i nawet nikla powierzchnia denara nie usprawiedliwialaby tego typu kardynalnego bledu. Ponadto niemal paralelnie do naszego pytania pojawila sie na forum niemieckim podobna moneta, ponoc wykopana na Wolinie.

Zanim jednak zdolalem zadac nastepne pytania, forum zareagowalo samo przynoszac prawdziwe rewelacje!
Cytuje w wolnym tlumaczeniu Kolege Mumde:

"W swojej Historii Mennictwa Pomorskiego w Sredniowieczu opisuje H. Dannenberg w 1893 r. jako Nr. 25 nastepujacy denar: Pomorze, Biskupstwo Kamien (Camin), Biskup Siegfried, 1186-1202, +SIFRID... .M popiersie w infule miedzy krzyzem i pastoralem biskupim. Rewers: CA... .IMII budynek kosciola, waga 0,69g
- i zamieszcza rysunek wykonany na podstawie egzemplarza znajdujacego sie w uniwersytecie w Sztokholmie:

Edmund Kopicki opublikowal w 1975 w Warszawie katalog polskich monet,w ktorym umieszcza na str. 11 rysunek Dannenberga, uzupelnia legendy do: +SIFRIDVS EPISCO oraz +CAZEM CAMIN - ponadto przyporzadkowuje denara ksieciu Kazimierzowi II, 1180-1220, mennica w Kamieniu.

Stanislaw Suchodolski pisze w 1987 w swojej ksiazce o monetach moznowladcow i kosciola w sredniowiecznej Polsce, ze moneta ta jest pierwsza wbita na wspolczesnych terenach polskich moneta noszaca imie biskupa. Datuje on ja na 1186-1191. Przypuszcza on, ze ksiaze Kazimierz, ktory wystepuje jako CAZEM na rewersie, wydzierzawil biskupowi Siegfriedowi prawo mennicze, w zwiazku z czym biskup pojawil sie na monecie na bardziej eksponowanym
miejscu. Suchodolski zamieszcza fotografie dwu egzemplarzy; sa one jednak tak slabej jakosci, ze prawie nie da sie nic rozpoznac.

Legenda rewersu egzemplarzy przedstawionych tu na forum, ktorej poczatkowo tez nie bylem w stanie odcyfrowac, glosi zatem +CAZEMAR CAMIN - nazywajac ksiecia pomorskiego i mennice."

Panowie, czapki z glow!!! Szkoda, ze musimy dac sie przez Niemcow pouczac o takich faktach...

W zwiazku z powyzszym ponownie wracamy do tezy, ze moneta byc moze jest oryginalna - a w kazdym razie bardzo ciekawa...

Pozdrawiam bardzo serdecznie!

Marek
Powrót do góry
Monety
Site Admin

PostWysłany: Czw Cze 01, 2006 5:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam książkę Suchodolskiego. Rzeczywiście, opisano w niej takie denary

Na dodatek z informacją, że to monety niezwykle rzadkie. Kopicki też je kataloguje pod numerem 4664, rzadkość R8 z adnotacją, że znane są 3 egz. w muzeum uniwersyteckim w Oslo.
Teraz pytanie, czy to autentyk?
Moneta zasługuje na najwyższą ostrożność przy próbach czyszczenia - myślę, że nie odważył bym się samodzielnego czyszczenia.
Powrót do góry
Indiana Jones

PostWysłany: Czw Cze 01, 2006 5:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
to faktycznie denarek z Kamienia Pomorskiego. Oryginalne monety znane są zaledwie w kilku egzemplarzach. Niestety prezentowana wyżej blaszka to fals. I nie jest to również Becker... Te falsy przede wszystkim nie są zrobione ze srebra, tylko jakieś innego metalu "ołowiopodobnego". Oto 3 przykłady tego falszerstwa. Ostatni z mojej szuflady (niestety w dość podłej kondycji).

Pozdrawiam!
Powrót do góry
ŚwierQ

PostWysłany: Sob Cze 10, 2006 11:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hee Hee Smile robi się coraz ciekawniej Very Happy
Dziękuje wszystkim za pomoc Razz
Więc końcowy werdykt brzmi : FAłSZ DENARA Z KAMIENIA POMORSKIEGO Question Question nic nie warty Smile
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum e-numizmatyka.pl Strona Główna -> Pomoc w identyfikacji i wycenie monet Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: