DNI
GODZ
MIN
SEK
Sanktuaria Panoramy miast Droga Krzyżowa Matki Boskie Poczet Papieży

CUDOWNE WIZERUNKI MATEK BOSKICH

Matka Boska OstrobramskaW średniowieczu istniał zwyczaj umieszczania we wnękach wież bramnych świętych obrazów. W Ostrej Bramie w Wilnie, od strony wewnętrznej, znajduje się kaplica z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej (Matki Boskiej Miłosierdzia). Namalowany przez nieznanego artystę, wizerunek zasłyną cudami już w XVII wieku. Sto lat później nie było na Wileńszczyźnie dworu czy zaścianka, w którym nie byłoby kopii tego wspaniałego obrazu.

Matka boska przedstawiona jest bez dzieciątka z głową nieco pochyloną w prawo i rękami złożonymi do modlitwy. Oczy Maryi spoglądają w dół, na wiernych. Ubrana jest w czerwoną tunikę z podwiniętymi rękawami. Szyję ma okrytą szalem, a głowę białą chustą. Całą postać Maryi okrywa zielonkawo-błękitny płaszcz luźno zarzucony na głowę i ramiona. Obecnie postać Maryi zakrywa błyszcząca złotem sukienka. Widoczna jest tylko wyrazista twarz i skrzyżowane na piersiach dłonie. Jej głowę zdobią dwie korony ze złoconego srebra - jedna barokowa dla Królowej Niebios, druga rokokowa dla Królowej Polski.

Na Ostrej Bramie pierwotnie znajdował się napis w języku polskim "Matko Miłosierdzia, pod Twoją obronę uciekamy się", jednak w 1867 z polecenia Rosjan usunięto go zamieniając na łaciński. Po odzyskaniu Wilna przez Polskę pierwotny napis przywrócono, jednak po 1946 ponownie go usunięto zastępując łacińskim.

//test