DNI
GODZ
MIN
SEK

Artykuły

MONETY Z OBLĘŻENIA GDAŃSKAPonad trzy lata temu, dokładnie w tym dziale ukazał się artykuł* traktujący o monetach z oblężenia Zamościa. Jako że monety oblężnicze są wyjątkowo rzadkim zjawiskiem w polskiej numizmatyce, przyjrzyjmy się drugiemu tego typu przypadkowi. Drugiemu, a zarazem ostatniemu, bowiem o polskich monetach oblężniczych możemy mówić jedynie w dwóch przypadkach: wspominanego już Zamościa (rok 1813) oraz – „nieco” wcześniej – Gdańska (1577 r.), na którym teraz się skupimy.
Po śmierci Zygmunta II Augusta w 1572 r., który zmarł będąc ostatnim polskim monarchą z linii męskiej dynastii jagiellońskiej, królów wybierał sejm elekcyjny. W roku 1576 królem Polski [i wielkim księciem litewskim] został Stefan Batory. Choć nie obyło się bez przeszkód, nowy władca został zaaprobowany. Poza jednym wyjątkiem – Gdańskiem. Wówczas Batory rozpoczął blokadę ekonomiczną miasta. Cały spław polskiego zboża został skierowany do portu elbląskiego. W czerwcu 1577 r. rozpoczęło się oblężenie miasta, czemu towarzyszyła blisko dwudziestotysięczna armia polska. Lecz pieniądz jest niezbędny – nawet, a wręcz w szczególności otoczonemu przez wroga miastu, w którym nakładu finansowego wymaga sama obrona (żołd), administracja, a do czego dochodzą czynniki takie jak fala oszczędności ze strony mieszczan. Zaś spadek ilości monet w obiegu należało wypełnić...
By uruchomienie mennicy gdańskiej miało sens, potrzebny był – co oczywiste – kruszec. Podobnie jak kilka wieków później – w Zamościu – został zarekwirowany nawet duchowieństwu (konfiskowano wszystko – również naczynia liturgiczne). W celu zebrania potrzebnej ilości kruszcu skupowano go pod najprzeróżniejszymi postaciami od mieszczan. Po pozyskaniu niezbędnego do bicia monet surowca, mennica gdańska została [ponownie**] uruchomiona.
W czasie trwającego oblężenia bito pięć rodzajów monet: dukaty, grosze, szelągi oraz talary i półtalary. Fakt, iż Gdańsk dysponował rewelacyjną pod każdym względem mennicą – profesjonalne wyposażenie, a także doświadczeni medalierzy i rytownicy – przyczynił się do tego, iż w przeciwieństwie do typowych monet oblężniczych, numizmaty spod gdańskich stempli są naprawdę pięknymi i starannie wykonanymi egzemplarzami. Jednakże gdańskie monety oblężnicze różniły się od wcześniejszych emisji. Standardowo na jednej stronie monety (na rewersie) wybijano herb miasta, zaś z drugiej (na awersie)... Właśnie – co? Dotychczas przedstawiano wizerunek króla. Z przyczyn oczywistych z tego zrezygnowano. Co zatem bito w zamian? Odpowiedzi*** na to pytanie wyczekujemy z Waszej strony, drodzy czytelnicy.

*artykuł Monety z oblężenia Zamościa

**nieczynna od 1559 r.; działała jedynie przez niedługi czas (bezkrólewie) w 1573 r.

***Odpowiedzi proszę przesyłać na adres e-mail bwojtczak@e-numizmatyka.pl. Spośród osób, które nadeślą poprawne odpowiedzi zostanie wylosowany zwycięzca, nagrodzony upominkiem od portalu e-numizmatyka.pl. W konkursie nie mogą brać udziału pracownicy Inwestycje Alternatywne Profit S.A. (właściciela e-numizmatyka.pl) i ich bliscy.

W oparciu o "Wikipedię"

Bartosz Wojtczak


Napisz komentarz

  • Wymagane pola są oznaczane *.

Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, kliknij obrazek z kodem, aby wygenerować nowy kod.
Kod bezbieczeństwa:
 
duszek
Postów: 2
Komentarz
Re: MONETY Z OBLĘŻENIA GDAŃSKA
Komentarz #2 : pią październik 10, 2008, 16:04:13
niestety jest to tylko Twoje zdanie
przeszukalem cala Siec i wszedzie jest napisane tak jak w artykule
czyli chyba jednak to co piszesz jest tylko Twoim widzi mi sie
awers to awers , rewers to rewers
Jezus Chrystus nie byl emitentem - to fakt
ale chyba awers czyli glowna strona monety to wlasnie Jezus Chrystus , a nie herb Gdanska
Jacek
Postów: 2
Komentarz
Konkurs "MONETY Z OBLĘŻENIA GDAŃSKA"
Komentarz #1 : czw październik 02, 2008, 22:13:29
Na odwrotnej stronie monety widniał wizerunek - popiersie lub postać Chrystusa i napis: DEFENDE NOS CHRISTE lub DEFENDE NOS SALVATOR
Według mnie wizerunek Chrystusa znajduje się na rewersie, a nie awersie. Awers - główna strona monety z określeniem emitenta: króla lub państwa. Wszak Chrystus nie był emitentem tych monet :)
Pozdrawiam
Jacek