DNI
GODZ
MIN
SEK

Artykuły

Pieniądz czasów wojnyOd XVIII wieku powszechnie stosowanym materiałem na monety zdawkowe (monety obiegowe o niskich nominałach) stała się miedź i jej stopy - brąz i mosiądz. W początku XX wieku zaczęto również stosować w tym celu aluminium. Wszystkie te metale są też podstawowymi składnikami najróżniejszych przedmiotów używanych przez armie całego świata. Z aluminium wykonuje się głównie przedmioty z podstawowego wyposażenia żołnierzy - menażki sztućce. Zastosowanie aluminium zmniejsza znacznie wagę tych wyrobów przy zachowaniu dużej trwałości i odporności na korozję. Z kolei stopy miedzi to podstawowy materiał na łuski pocisków wszelkich kalibrów. Zarówno przed obiema wojnami światowymi, jak i podczas ich trwania rozkręcająca się machina wojenna zużywała takie ilości tych metali, że zaszła potrzeba przetopienia monet obiegowych i wykorzystania metalu na produkcję wojenną. Takie decyzje podejmowały rządy w stosunku do własnego pieniądza. Również na terytoriach podbitych wymieniano monety miejscowe na nowe - po pierwsze dla podkreślenia zmiany władzy, po drugie dla uzyskania cennych metali. Z czego bito takie monety? Podstawowymi metalami było żelazo i stopy cynku.

Teraz konkretne przykłady:Pieniądz czasów wojny innych państw europejskich.

Monety wojenne, to interesująca propozycja budowy ciekawego zbioru. W sumie mamy do dyspozycji bardzo ograniczoną ilość nominałów i roczników, ale zastosowane materiały w połączeniu z tempem i warunkami produkcji powodują, że istnieje sporo usterek bicia i wariantów stempli. Dobrym przykładem może tu być gdańska 10-fenigówka z roku 1920. Wybita co prawda nie na potrzeby wojny, a w celu umożliwienia normalnego handlu w Wolnym Mieście utworzonym w roku 1919 na mocy traktatu w Wersalu. Wspomniany już Cz. Kamiński podaje, że znane są 43 odmiany tej monety.

Jerzy Chałupski

(Autor prowadzi własną stronę numizmatyczną ZBIERAJMY MONETY. Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi Napisz do autoraNapisz komentarz

  • Wymagane pola są oznaczane *.

Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, kliknij obrazek z kodem, aby wygenerować nowy kod.
Kod bezbieczeństwa: