DNI
GODZ
MIN
SEK

Artykuły

Uncja, karat, gram, grain...Ceny złota i srebra w pogoni za ropą naftową bija kolejne rekordy cenowe. Nic więc dziwnego, że wzrasta zainteresowanie monetami, szczególnie złotymi. Coraz częściej muszę tłumaczyć moim korespondentom zawiłości różnych sposobów określania próby i wagi monet. Aby ułatwić sobie życie...

Złote monety bardzo rzadko bite są z czystego złota. Zazwyczaj mamy do czynienia ze stopem zawierającym pewną ilość złota oraz inne metale. Jakość takiego stopu czyli mówiąc w skrócie próba złota (dotyczy to także innych kruszców) to po prostu udział złota w stopie wyrażony w promilach. Jeśli w stopie złoto stanowi 50 % (czyli 500 promili) zawartości (wagowo), to mówimy, że jest to złoto próby 500. Inaczej mówiąc, na 1000 części wagowych stopu, jest w nim 500 części złota. Tymi częściami mogą być dowolne jednostki masy: gramy, tony, uncje.

Krótkie ćwiczenie.
Austriackie dukaty rocznik 1915 bite do dziś w Wiedniu ważą (teoretycznie) 3,4909 grama, a bite są ze złota próby 986. Ile jest czystego złota w takim dukacie? Pozostańmy przy dwóch miejscach znaczących po przecinku. Większość wag dostępnych kolekcjonerom ma taką, lub gorszą rozdzielczość. Mnożymy 3,49 g x 0,986 i otrzymujemy 3,44 g.
W amerykańskich katalogach przy opisie tych dukatów znajdujemy inny ciekawy zapis: .1106 oz. AGW. Literki AGW oznaczają Actual Gold Weight, czyli w wolnym tłumaczeniu "rzeczywista zawartość złota". To nic innego, jak próba złota, tyle że wyrażona w uncjach. Że chodzi o uncje, wiemy ze skrótu oz. Zajrzyjmy więc do encyklopedii żeby sprawdzić jak mają się te uncje do naszych gramów. I mamy kolejny problem, bo raz uncja odpowiada 28,35 grama, a innym razem 31,103 grama. O którą więc uncję chodzi? Powinna nas zainteresować uncja "troy" ważąca 31,103 grama zwana też uncją jubilerską albo aptekarską. Ta druga, lżejsza jest nazywana uncją handlową - nie używa się jej do podawania wagi złota.
Wróćmy do naszego przykładu: 0,1106 x 31,103 = 3,44 - zgadza się!

Czasem w ofercie sprzedaży tych efektownych monetek - cały czas mam na myśli dukaty z Franciszkiem Józefem - natknąć się można na takie zdanie: moneta ze złota dukatowego. Troszkę to tautologią trąci, bo z jakiegoż złota ma być dukat, jeśli nie z dukatowego. Wbrew pozorom określenie "złoto dukatowe" jest dosyć precyzyjne. Taką nazwą określano złoto prób 986, 983 oraz 980 albo inaczej mówiąc złoto 23-karatowe. Następna jednostka!
O czystym złocie mówimy "złoto 24-karatowe". Co z tego wynika? Z punktu widzenia matematyki wygląda to tak: jeśli 1000 części odpowiada 24 karatom, to z proporcji otrzymujemy, że 1 karat to 1/24 czyli 4,17 % Możemy się też natknąć na informację, że 1 karat = 0,2 g ale nie o takie karaty nam chodzi. Tych używa sie między innymi w handlu kamieniami szlachetnymi, ale nie w określaniu próby złota.
Policzmy dla wprawy, jaką dokładnie próbę (w karatach) ma nasz dukacik. Złoto próby 986 zawiera 98,6 % czystego złota. Jeśli naszą jednostką ma być karat, to musimy tę wartość podzielić przez procentowy równoważnik karata: 98,6 dzielone przez 4,17 daje nam 23,65 co oznacza, że moneta jest ze złota próby 23,65 karata - trochę lepiej od teoretycznych 23 czy 23,5 karata.

A czy nie zdarzyło się Wam słyszeć, że dukaty są ze złota pierwszej próby? Ktoś, kto tak opisze dukata, zdecydowanie zaniży jego wartość.

  • pierwsza próba złota - 916
  • druga próba złota - 750
  • trzecia próba złota - 583
  • czwarta próba złota - 375
To system przyjęty w jubilerstwie, a monety nie są przecież wyrobami złotniczymi. Gdyby dukaty bito ze złota "pierwszej próby", to nasza moneta zawierała by tylko 0,916 x 3,4909 = 3,20 g zamiast rzeczywistych 3,44 g czystego złota. Pozostawmy więc próby jubilerskie miłośnikom biżuterii i złotych zegarków. Zresztą urzędy probiercze nie cechują monet (nie nabijaja na nich określonych ustawowo symboli poszczególnych prób złota lub srebra).

Teraz kilka słów o niebezpieczeństwach czychających na osoby nieuważnie czytające opisy monet oferowanych do sprzedaży.
Na aukcjach internetowych pojawiają się od czasu do czasu miniaturowe repliki unikatowych złotych monet albo złote sztabki, a nawet złote samorodki lub fiolki ze złotym piaskiem opisywane tak: 31 grains of pure gold. Nieuważny czytelnik, zwłaszcza nie znający angielskiego, może przypuszczać, że licytuje złoty obiekt ważący 31 gramów i odpowiednio ustalić swój limit w aukcji. Tymczasem prawda jest inna i bolesna.
1 grain = 64.7989 mg = 0.0648 g = 0.00208 oz.
Policzmy więc, 31 x 0,0648 = 2,01 g - zamiast 31 gramów zaledwie 2 gramy! Były na Allegro aukcje samorodków, w których cena uncji złota osiągnęła 14,300 zlotych (4,180 USD) - takie przeliczniki trafiają się oczywiście i w uczciwych aukcjach, ale na nich licytuje się wyjątkowo rzadkie monety, dla których wartość kruszcu stanowi nikłą część wartości numizmatycznej okazu.
Inna pułapka czycha tu: 24K GOLD PLATED BUFFALO NICKEL
"Sprytny" myśliwy (myśliwy, bo poluje na okazje i "myśli") wietrzy okazję - "24K gold" to musi być 24-karatowe złoto, a taka pięciocentówka to musi ważyć kilka gramów. Krótka wizyta na stronie Tabela cen skupu złota w NBP, parę stuknięć w klawiaturę kalkulatorka i licytujemy. I przepłacamy. Po pierwsze, nie było złotych pięciocentówek. Po drugie, sprzedawca wyraźnie napisał "gold plated", a to nie oznacza złota tylko pozłacana. I znowu zamiast kilku gramów złota mamy tylko kilka granów (grain, po polski gran).

A jak to już Państwo przeczytaliście i zapamiętaliście sobie, to rzućcie okiem na zdjęcie:

.

Jerzy ChałupskiNapisz komentarz

  • Wymagane pola są oznaczane *.

Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, kliknij obrazek z kodem, aby wygenerować nowy kod.
Kod bezbieczeństwa:
 
seo plugin
Postów: 5
Komentarz
Thespian646
Komentarz #5 : sob maj 20, 2017, 01:13:00
Hello Web Admin, I noticed that your On-Page SEO is is missing a few factors, for one you do not use all three H tags in your post, also I notice that you are not using bold or italics properly in your SEO optimization. On-Page SEO means more now than ever since the new Google update: Panda. No longer are backlinks and simply pinging or sending out a RSS feed the key to getting Google PageRank or Alexa Rankings, You now NEED On-Page SEO. So what is good On-Page SEO?First your keyword must appear in the title.Then it must appear in the URL.You have to optimize your keyword and make sure that it has a nice keyword density of 3-5% in your article with relevant LSI (Latent Semantic Indexing). Then you should spread all H1,H2,H3 tags in your article.Your Keyword should appear in your first paragraph and in the last sentence of the page. You should have relevant usage of Bold and italics of your keyword.There should be one internal link to a page on your blog and you should have one image with an alt tag that has your keyword....wait there's even more Now what if i told you there was a simple Wordpress plugin that does all the On-Page SEO, and automatically for you? That's right AUTOMATICALLY, just watch this 4minute video for more information at. <a href="http://www.SEORankingLinks.xyz">Seo Plugin</a>
seo plugin http://www.SEORankingLinks.xyz
Zespół e-numizmatyka.pl
Postów: 5
Komentarz
Odpowiedź na Komentarz #2 i #3
Komentarz #4 : śro kwiecień 24, 2013, 09:24:58
Witamy serdecznie,

Opisana w artykule Pana Jerzego praktyka wprowadzania kupujących w błąd często niestety pojawia się na tzw. wolnym rynku. Kolejny przykład, ku przestrodze, opisaliśmy w publikacji "Niezapomniana okazja", dostępnej pod adresem:https://e-numizmatyka.pl/portal/strona-glowna/zloto/lista-artykulow/niezapomniana-okazja.html Pozostaje nam czujność i dokonywanie zakupów u dilerów z ugruntowaną pozycją - takich, jak Inwestycje Alternatywne Profit S.A., będące spółką notowaną na NewConnect i działającą od ponad 20 lat.

Panią Alicję oraz wszystkich tych, którzy pragną wymienić złote przedmioty na gotówkę zapraszamy na stronę skupu złota: www.e-skupzlota.com.pl, za której pośrednictwem można dokonać sprzedaży złotych przedmiotów bez wychodzenia z domu.

Z pozdrowieniami,
Zespół e-numizmatyka.pl
Michal
Postów: 5
Komentarz
trzeba uważać
Komentarz #3 : wto kwiecień 23, 2013, 14:54:18
każdy wie, że oszustów na każdym kroku, a sama odmienność wyrazów jak grains powinna wzbudzać podejrzenie lub używanie zagranicznych sformułowań... Sprzedawca sprzedając w Polsce i używając takich trików ma zamiar oszukać, bo uczciwy to napisze i też przynajmniej polskie jednostki i sformułowania. Druga sprawa sam fakt przypadku aukcji przecież nie wystawia aukcji międzynarodowej jak nie ma opcji przesyłki za granicę... A jeszcze jedno jak jest tylu oszustów to blistrowane sztabki trzeba będzie którąś otworzyć i sprawdzić próbę, wagę, czyli mieć na uwadze jakąś stratę, bo jedno będzie na złom, tak jak to zrobiły Chiny.
alicja195915 - gdzieś się ulęgła...
alicja195915
Postów: 5
Komentarz
branzoleta
Komentarz #2 : nie maj 01, 2011, 17:21:39
posiadam bardzo starą branzoletkę zamiast próby jest napisane A DOUBLE kolor złota z różowymi dwoma oczkami dwóch oczek brak,chcę to sprzedać ,a nie mam pewnościco to za próba może ktoś z Państwa mi napisze? :) dziękuję
spayky
Postów: 5
Komentarz
odnośnie precyzyjnych okresleń
Komentarz #1 : czw styczeń 06, 2011, 08:56:13
Panie Jerzy jak widać posiada Pan teorie na temat wag i oznaczeń oraz cen kruszcu lecz skoro Pan pisze że cena na allegro osiągnęła kwotę 14,300 zł to wynika z tego że 13 zł i 40 gr Ponieważ przecinkiem oddziela się złotówki od groszy!! Pewnie chciał pan napisać 14 tysięcy 300 złotych to powinien zapis być sformułowany jako 14.300,00zł ewentualnie 14.300zł Również poprzez błędne użycie kropki i przecina na allegro toczyły sie sprawy w sadach o ustalenie końcowej wartości wylicytowanego towaru.z poważaniem Sylwester Pająk