DNI
GODZ
MIN
SEK

Artykuły

Kamień piekielnyAzotan srebra, zwany także lapisem jest nieorganicznym połączeniem srebra, który posiada zdolność wyjątkowo łatwej rozpuszczalności w wodzie. Historyczna nazwa „kamień piekielny” – Lapis infernalis pochodzi od właściwości ciemnienia kryształów związku w obecności światła.
Lapis wykazuje działanie bakteriobójcze, ściągające i złuszczające. Roztwory wodne lapisu bardzo łatwo dysocjują, przy czym jon srebrowy reaguje z białkiem i chlorkiem sodowym natychmiast po zetknięciu się z tkankami lub płynami tkankowymi.
Azotan srebra jest stosowany w lecznictwie od ponad stu lat. Początkowo był podawany doustnie jako środek przeciw padaczce, przy wrzodach żołądka i dwunastnicy oraz zaburzonej pracy jelit. Obecnie związek stosowany jest zewnętrznie jako środek odkażający w dermatologii (skóra, błony śluzowe, leczenie trudno gojących się ran), okulistyce (ropne stany zapalne spojówek) i w urologii (do przepłukiwania pęcherza moczowego.
W większych stężeniach wykorzystuje się także do przyżegania brodawek skórnych, tkanek patologicznych oraz w stomatologii.
Związek ma także inne, rzadziej spotykane zastosowania, na przykład jako płyn do płukania jamy ustnej, który zmienia smak tytoniu u osób próbujących zerwać z nałogiem.Napisz komentarz

  • Wymagane pola są oznaczane *.

Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, kliknij obrazek z kodem, aby wygenerować nowy kod.
Kod bezbieczeństwa: