DNI
GODZ
MIN
SEK

Artykuły

SKARB PÓŁNOCYW styczniu 2007 roku na północy Yorkshire w Anglii, w miejscowości Harrogate dokonano wielkiego odkrycia. Ojciec i syn przy pomocy wykrywacza metali odnaleźli prawdziwy skarb, który British Museum nazwał „fenomenalnym”. Okazał się najważniejszym wikińskim skarbem odkrytym od stu pięćdziesięciu lat.

Owym odnalezionym skarbem jest pięknie dekorowany puchar wypełniony kosztownościami. Powstał prawdopodobnie około 900 roku w Europie Zachodniej – we Francji lub w Niemczech. W środku znajdowało się 617 srebrnych monet i 65 innych przedmiotów. Odnalezione numizmaty należały do niezwykle rzadkich okazów. Część pochodziła ze Skandynawii, Irlandii, a nawet Rusi i Afganistanu, dokąd Wikingowie zapuszczali się rzekami na łupieżcze wyprawy. Specjaliści ustalili, że skarb został ukryty w 927 roku przez jednego z wikińskich wodzów w niespokojnych czasach (podczas podboju wikińskiego królestwa przez anglików).

W przeciwieństwie do prawa panującego w Polsce, które nie dopuszcza poszukiwań z wykrywaczem metali, a w wypadku przypadkowego odnalezienia skarbów nakazuje zwrot do muzeów, o zgromadzenie środków na odkupienie wikińskiego skarbu zaczęły się starać British Museum i York Museums. Według znalazców skarb jest wart 750.000 GBP, co ma zostać podzielone między ojca i syna, a właściciela ziemi, na której odnaleziono skarb.


Bartosz Wojtczak


Napisz komentarz

  • Wymagane pola są oznaczane *.

Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, kliknij obrazek z kodem, aby wygenerować nowy kod.
Kod bezbieczeństwa: