DNI
GODZ
MIN
SEK

Artykuły

Krótka prezentacja rynku złotaŚwiatowy rynek złota jest od wieków ściśle powiązany z rynkiem innych metali szlachetnych, a co za tym idzie obrót tymi kruszcami odbywa się w tych samych miejscach – na dużych giełdach towarowych, takich jak: NYMEX (New York Mercantile Exchange) i CBOT (Chicago Board of Trade), a także na mniejszych giełdach regionalnych. Koncentruje się tam pierwotny i wtórny obrót złotem, jak również innymi szlachetnymi metalami, przeznaczonymi do celów produkcyjnych i inwestycyjnych.

Złoto historycznie już uznawane jest za bezpieczną lokatę w okresach kryzysowych, ale również wykorzystywane jest do celów produkcyjnych, co prowadzi do wzrostu cen w momentu odżywania wzrostu gospodarczego. Dla producentów oraz głównych odbiorców podstawowe znaczenie ma jednak rynek pozagiełdowy (OTC). Koncentruje się on wokół LBMA (The London Bullion Market Association). Organizacja ta nie gwarantuje jednak rozliczenia transakcji i ryzyko ponoszone jest przez obie strony transakcji. Benchmarkiem na giełdowym rynku złota jest złoto o 99,9% czystości, natomiast na rynku pozagiełdowym handluje się również złotem gorszej jakości i nawet złomem, po zastosowaniu odpowiedniego dyskonta cenowego w stosunku do benchmarka. Złoto jest także przedmiotem obrotu na kilku rynkach terminowych na świecie - m.in. na LBM.

Transakcje natychmiastowe na wszystkie rodzaje złota w handlu pozagiełdowym opierają się na długoterminowych kontraktach handlowych, w których jako cena widnieje odpowiednio zmodyfikowana formuła ceny kasowej dla złota o najwyższej czystości albo jego kursu terminowego odnotowanego w danym momencie przez The London Bullion Market Association (LBMA). W praktyce transakcje zostają sfinalizowane w ciągu dwóch dni roboczych, podobnie jak ma to miejsce z innymi instrumentami finansowymi.

Bardzo ważnymi uczestnikami rynku natychmiastowego są banki centralne, które deponują i pożyczają złoto uczestnikom gry rynkowej. Rynek spotowy tworzony jest przez producentów, głównych odbiorców, banki centralne oraz wyspecjalizowanych pośredników finansowych, którzy zapewniają odpowiednią płynność. W przypadku transakcji giełdowych następuje płynne przenikanie się transakcji natychmiastowych i terminowych, które jednak zazwyczaj rozliczane są fizycznie, a przez to są podobne do transakcji kasowych.Napisz komentarz

  • Wymagane pola są oznaczane *.

Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, kliknij obrazek z kodem, aby wygenerować nowy kod.
Kod bezbieczeństwa: