DNI
GODZ
MIN
SEK

Artykuły

Skarb Hitlera, cz. ISytuacja w Rzeszy Niemieckiej na początku lat trzydziestych XX stulecia wyglądała fatalnie. Nastąpił światowy kryzys gospodarczy, załamał się handel międzynarodowy, liczba zarejestrowanych bezrobotnych u naszych zachodnich sąsiadów przekroczyła 6 milionów. Potoczna nazwa – Republika Weimarska – stała się historią, a pod rządami NSDAP, państwo nieoficjalnie nazwano III Rzeszą.
Adolf Hitler, będący od roku 1933 kanclerzem Rzeszy Niemieckiej podjął decyzję o wprowadzeniu Wehrwirtschaftu, czyli gospodarki zbrojeniowej, która – rzecz jasna – mimo przeprowadzanych szkoleń i zwiększenia liczebności armii, miała przynieść niezmiernie owoce, zyski. Po osiągnięciu znakomitej większości założonych celów, rozpoczęła się ekspansja III Rzeszy. Już w marcu 1938 roku, kiedy to miał miejsce Anschluss Austrii, dokonano transferu ponad 78 ton czystego złota do Reichbanku (banku centralnego Rzeszy). Ilość kruszcu, którą wówczas przejęli Niemcy trzykrotnie przekraczała rezerwy hitlerowskiego kraju.
Przed zrabowaniem ponadczasowego, najszlachetniejszego metalu nie uchroniły się inne kraje, do których po rozpoczęciu II wojny światowej wkroczył Wehrmacht. Narodowy Bank Czech stracił złoto o wartości zaledwie 2,5 miliona dolarów amerykańskich. Prawie trzynastokrotnie więcej odebrano Węgrom, natomiast to i tak niewiele przy złocie zrabowanym Francuzom – jego równowartość wynosiła ponad $225.000.000. Włochom zabrano ilość żółtego kruszcu o wartości 100 milionów dolarów. Ten sam los podzieliły skarbce rosyjskie, holenderskie, belgijskie i albańskie.
Eksperci szacują, że depozyty zgromadzone w złocie w Reichbanku pod koniec II wojny światowej mogły mieć wartość nawet 800.000.000 dolarów. Ale czy to cały, słynny nazistowski skarb? Otóż nie… Część kosztowności była rozsiana po oddziałach banków na obszarze całej Rzeszy Niemieckiej. Dodatkowo wartość ponad 40 milionów dolarów stanowiły depozyty SS – złote zęby, biżuteria i banknoty. Lecz to wciąż nie wszystko… W skład skarbu III Rzeszy wchodziły także dzieła sztuki i skarby obrabowanych państw, której wartości nie da się nawet oszacować.

Co się stało ze skarbem nazistów? Czy na pewno nic nie zaginęło i nie czeka do dziś na odkrycie? O tym już wkrótce…


Bartosz Wojtczak


Napisz komentarz

  • Wymagane pola są oznaczane *.

Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, kliknij obrazek z kodem, aby wygenerować nowy kod.
Kod bezbieczeństwa: