DNI
GODZ
MIN
SEK

Artykuły

KONIEC DOLARA?W prasie pojawia się coraz więcej doniesień na temat nowego prawa wprowadzonego niedawno w stanie Utah, zgodnie z którym mieszkańcy tego stanu mogą używać złota i srebra do transakcji finansowych. W amerykańskich mediach ten fakt oceniany jest rozmaicie – od „krachu dolara” i „rewolucji” po „symboliczny gest” władz stanowych.

Jeden ze zwolenników ustawy Rich Danker rozumie nowe prawo przede wszystkim jako czytelny sygnał dla Kongresu oraz dla Federalnej Rezerwy, oznaczający, że ich fiskalna polityka zaznała porażki.

Mimo że inicjatywa stanowych władz Utah oceniana jest niejednoznacznie, podobne ustawy przygotowują już dwanaście innych stanów.

Co z tego będzie – niedługo zobaczymy. W tej chwili jasne jest jedno: zainteresowanie złotem będzie dalej rosło. W pierwszym kwartale bieżącego roku popyt na ten kruszec wzrósł o 11%, głównie za sprawą zakupów inwestycyjnych, które w porównaniu z ubiegłym rokiem zwiększyły się o 26%.

Na koniec warto zaznaczyć, że zaufanie traci nie tylko dolar amerykański, ale – za sprawą Grecji i Portugalii – również euro.

Julia Marczyńska


Napisz komentarz

  • Wymagane pola są oznaczane *.

Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, kliknij obrazek z kodem, aby wygenerować nowy kod.
Kod bezbieczeństwa: