DNI
GODZ
MIN
SEK

Artykuły

ZŁOTA POLSKACzęsto niedoceniana pod względem bogactw naturalnych Polska jest na czwartym miejscu w Europie pod względem posiadanych zasobów złotonośnych złóż. Wyprzedzają nas jedynie Francja, Szwecja i Finlandia.

Jak wskazują specjalistyczne badania największe złoża złota zlokalizowane zostały jak dotychczas w Złotym Stoku. Przez ostatnich 60 lat udało się wydobyć na tym obszarze ok. 13-18 ton tego kruszcu. Jak przewidują badacze pod ziemią czeka jeszcze ok. 30 ton złota. Dla porównania przeganiające nas pod tym względem Francja czy Finlandia mają ok 100 ton tego drogocennego kruszcu. Pokłady rudy znajdują się w Złotym Stoku dośc płytko – najgłębsze miejsce szybu to 500m pod powierzchnią. RPA, którego zasoby znacznie przewyższają wszystkie kraje europejskie dysponuje szybami schodzącymi 2 000 metrów pod ziemię.

Według nieoficjalnych informacji w naszym kraju blisko 100 osób zajmuje się poszukiwaniem złotego piasku. Najczęstszym miejscem tego typu działań są okolice rzeki Kaczawy.  Zaskakiwać może fakt, że tak mało osób interesuje się złotem, która można powiedzieć mamy na wyciągnięcie ręki. Tym bardziej, że jego wartość wzrosła przez ostatnich 60 lat ponad 10-krotnie!

Rozwijające się technologie, również dają nowe możliwości. Coraz bardziej opłaca się eksploatować złoża o małej zawartości złota. Jeszcze jakiś czas temu kopalnie, w których stwierdzono nasycenie tony rudy 4-6 gramami złota były zamykane ze względu na małą opłacalność wydobycia. Obecnie wystarczy 0,8 grama złota, aby kopalnia dobrze prosperowała.

Ostatnie lata dowodzą, że na świecie zainteresowanie złotym kruszcem rośnie nieustannie a fundusze inwestowane w jego poszukiwanie coraz częściej osiągają zdumiewające pułapy. A jak sytuacja złota rozwinie się w Polsce? Jak mówią poszukiwacze złota – „złoto się nie rozpuści, ale nie warto czekać, aż ktoś wypłucze je nam sprzed nosa!”.Napisz komentarz

  • Wymagane pola są oznaczane *.

Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, kliknij obrazek z kodem, aby wygenerować nowy kod.
Kod bezbieczeństwa: