DNI
GODZ
MIN
SEK

Poradnik inwestora

Jaką wybrać strategię inwestycyjną aby zrealizować założone cele?

Jak zbudować portfel inwestycyjny?

Jak zainwestować, aby w razie kryzysu wszystkiego nie stracić?


Nim odpowiemy na postawione wyżej pytania prosimy o dokładne obejrzenie naszej piramidy, która obrazuje jak bezpiecznie, zyskownie i rozsądnie zainwestować posiadane oszczędności. Wjedź myszą na poszczególne części piramidy aby dowiedzieć się więcej.

Podstawowe pytanie, jakie powinien zadać sobie każdy inwestor brzmi:

Jaki skład powinien mieć mój portfel inwestycyjny:
— aby nie stracić wszystkiego w razie krachu gospodarczego, wojny i innych zdarzeń, które co jakiś czas wpływają mniej lub bardziej na gospodarkę świata i Polski,
— i aby jednocześnie przyniósł mi godziwy zysk w czasach koniunktury czy też względnego spokoju polityczno-gospodarczego.

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: dywersyfikuj portfel.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego polega na dobraniu jego składników w taki sposób, aby zoptymalizować zysk jednocześnie minimalizując ryzyko.

Rozważmy dwa skrajne scenariusze inwestycyjne:

Pierwszy - Inwestujemy wszystkie oszczędności w akcje spółek wysokiego ryzyka na przykład nowych technologii takich jak internet. Zazwyczaj przeciętny inwestor wchodzi w taką inwestycje kiedy jest o niej bardzo głośno i kiedy kurs akcji takiej spółki znajduje się w końcowej fazie spektakularnego wzrostu. Po dłuższym lub krótszym okresie liczenia zysków nagle kurs akcji mocno zniżkuje i inwestor ma szczęście jeżeli uda mu się odzyskać chociaż połowę zainwestowanych w akcje pieniędzy, a zazwyczaj traci wszystko. Taki scenariusz nie wygląda najlepiej, ale niestety przydarza się nader często!

Drugi - Inwestujemy wszystkie oszczędności w złoto. Jest kryzys gospodarczy i nagle jesteśmy najszczęśliwszymi ludźmi na świecie, bo wszystko traci na wartości oprócz złota. Zamiast sprzedawać część złota i kupować przecenione nieruchomości i akcje czekamy jednak spokojnie co przyniesie przyszłość. A przyszłość przyniosła po jakimś czasie koniunkturę i nagle okazuje się, że złoto traci nieznacznie na wartości, a nieruchomości i akcje idą do góry. Niewiele zyskaliśmy, niewiele straciliśmy, ale mieliśmy spokojny sen! Taki scenariusz wygląda o wiele lepiej niż poprzedni, ale niestety przydarza się rzadko!

Dlaczego? Bo większość z nas Polaków nie zna wszystkich tajników inwestowania. Wszystko inwestujemy zazwyczaj w jeden worek, zapominając, że nie bez powodu na świecie obraca się setkami ton złota, które kupują w celach lokacyjnych miliony ludzi na całym świecie. W Polsce nie ma tradycji inwestowania w złoto z kilku powodów: mało się mówi o inwestycyjnych walorach złota, Polacy mają małe zasoby złota i wreszcie tak naprawdę nie ma gdzie złota kupić!

Popatrzymy jak inwestuje typowy Amerykanin, przedstawiciel klasy średniej - otóż w akcje renomowanych spółek , obligacje państwowe i nieruchomości inwestuje aż 70 % swoich oszczędności, zaryzykuje co najwyżej 10% swoich oszczędności przeznaczając je na zakup "okazji" na giełdzie papierów wartościowych, ale aż do 20% oszczędności ulokuje w złoto, które traktuje jak fundament swoich zasobów finansowych.

Poniżej przedstawiamy modelowy przykład dywersyfikacji portfela inwestycyjnego:

Oczywiście, osoba posiadająca większe środki i lubiąca ryzyko, może przenieść środek ciężkości portfela inwestycyjnego w stronę większego ryzyka, jednak reguła złotego środka mówi, że nie mniej niż 5% swoich oszczędności powinno się ulokować w złoto.

W jakiej postaci kupować złoto?
W celach lokacyjnych tylko w postaci sztabek lub monet.

Dlaczego nie kupować złota w postaci biżuterii?
Ponieważ i tak w sytuacjach nagłych i kryzysowych, kiedy złoto trzeba spieniężyć, biżuteria jest warta tylko tyle ile złoto w niej zawarte.

Gdzie można kupić złoto?
Polecamy firmy działające od wielu lat, sprawdzone i wiarygodne.

Jakiej wagi sztabki lepiej kupić?
To zależy od naszych zasobów finansowych. Na rynku dostępne są sztabki w wadze od 1 grama do 1 kilograma.Przy wyborze wagi sztabek należy wziąć pod uwagę fakt, że im wyższa waga sztabki tym mniej płacimy za każdy gram złota w niej zawarty. Na koszt wyprodukowania sztabki złota składa się kilka składników, takich jak: koszt materiału (czyli czystego złota), koszt wykonania oprzyrządowania (projekt, stemple), koszt produkcji (robocizna, amortyzacja maszyn), koszt magazynowania oraz marża producenta. Koszty te więc co oczywiste inaczej wpływają na cenę sztabki 5 gramowej, a inaczej na cenę sztabki uncjowej (31,1 grama). W rezultacie cena 1 grama złota w sztabce 5 gramowej jest wyższa, niż w sztabce na przykład 10 gramowej.Czy oznacza to, że należy kupować tylko duże sztabki. Nie, ponieważ zawsze łatwiej jest sprzedać sztabkę o mniejszej wadze, ponieważ jej cena jest przystępniejsza dla szerszego grona odbiorców.My polecamy zakup sztabek o wadze od 5g do 100 gram, ponieważ są to sztabki w cenach relatywnie przystępnych na polskim rynku.

Gdzie sztabki mogę sprzedać?
Sztabki można bez kłopotu sprzedać na całym świecie i w Polsce, w punktach skupu złota. Cena jaką można uzyskać w tych punktach jest zawsze zbliżona do cen światowych. Inwestycje Alternatywne Profit S.A. chętnie odkupi od Państwa złote sztabki zakupione wczesniej w sklepie e-numizmatyka.pl i posiadajace oryginalne opakowania.