Złoto posiada tysiące lat tradycji, jeżeli chodzi o przechowywanie i ochronę wartości. Przez wiele wieków pełniło funkcję pieniądza. Od zakończenia II wojny światowej była elementem tzw. „systemu z Bretton Woods” i powiązane było z dolarem amerykańskim. Od 1971 roku nie jest już powiązane z walutą, za to stało się instrumentem inwestycyjnym. Czy warto inwestować w złoto?
Skąd bierze się wartość złota?
Złoto jest surowcem naturalnym o bardzo specyficznych właściwościach: jest trudne do zniszczenia, łatwe w obróbce, niemożliwe do podrobienia, a przy tym jego ilość jest ograniczona. Te cechy sprawiły, że przez wieki złoto pełniło funkcję pieniądza, wygrywając konkurencję z innymi formami płacideł.
Wprowadzenie do powszechnego użytku monet wykonanych ze złota (początkowo ze stopu złota i srebra zwanego elektrum) przypisuje się Krezusowi – ostatniemu królowi Lidii.
Choć złoto nie jest dziś związane z żadną walutą, w dalszym ciągu sztabki spoczywają w skarbcach banków centralnych i komercyjnych i są kupowane przez instytucjonalnych i indywidualnych inwestorów na całym świecie. Przede wszystkim jako forma zabezpieczenia. Złoto w przeciwieństwie do pieniądza fiducjarnego, nie może zostać dodrukowane – jego ilość na Ziemi jest ograniczona.
Od czego zależy cena złota?
Złoto jest towarem notowanym na giełdach towarowych na całym świecie. Cena złotych sztabek i monet, które klient końcowy może zakupić w sklepie, zmieniają się na bieżąco. Notowania kruszcu są powiązane z wieloma czynnikami takimi jak: sytuacja gospodarcza i ekonomiczna, sytuacja geopolityczna, inflacja, wartość dolara amerykańskiego czy polityka banków centralnych.
Historia pokazuje, że im gorzej dzieje się na świecie, tym lepiej zachowuje się złoto. Dlatego też złoto postrzegane jest jako bezpieczna przystań i instrument, do którego przenosi się kapitał, by uchronić go przed wszelkimi zawirowaniami.
Więcej na ten temat: Cenny złota – od czego zależą?
Czy warto inwestować w złoto?
Złoto służy zabezpieczeniu majątku przed zawirowaniami rynkowymi. Oznacza to, że nie jest ono instrumentem inwestycyjnym służącym spekulacji czy generowaniu ponadprzeciętnych zysków. W portfelu inwestycyjnym pełni ono najczęściej funkcję bezpiecznej części. Idealnie sprawdza się jako forma dywersyfikacji.
Ale złoto może być także formą przechowywania majątku w czasie np. jako lokata na emeryturę lub element transferu międzypokoleniowego. W przeciwieństwie do akcji czy obligacji, złoto nie jest zależne od instytucji zewnętrznych – sztabki złota możemy przechowywać w sobie tylko wiadomym miejscu i sprzedać je w dogodnym dla nas momencie.
Złoto jest także zwolnione z podatku VAT czy podatku od zysków kapitałowych. Jeżeli sprzedaż złotych sztabek czy moment nastąpi z zyskiem, po upływie sześciu miesięcy od momentu zakupu, nie jest ono także objęte podatkiem PIT.