Przejdź do treści
Strona główna » Jak płukać złoto?

Jak płukać złoto?

Złoto jest cięższe niż żwir czy piasek znajdujący się w strumieniach. Dlatego można je stosunkowo łatwo oddzielić od tego materiału, posługując się specjalną miską.

Jak płukać złoto?
Fot. Bureau of Land Management Alaska, flickr.com, CC BY 2.0

Gdzie znaleźć złoto?

Złoto występuje w piaskach na dnie wielu polskich rzek. W dorzeczach takich rzek jak Izera, Kwisa czy Bóbr na Dolnym Śląsku, można znaleźć drobny, złoty piasek. Na Zachód od Złotoryi płynie rzeka Skora, w której znajdowane jest złoto. W tej samej okolicy również Kaczawa. W województwie Opolskim płukać złoto można w Białej Głuchołaskiej. Podobnie w Złotym Potoku koło Jarnołtówka.

Najlepszymi miejscami, w których warto zacząć poszukiwania są zakręty i zakola – miejsca, w których nurt rzeki zwalnia na tyle, by drobinki złota osiadały na dnie. Złoto często może się osadzać także tam, gdzie znajduje się dużo kamieni i głazów.

Jak płukać złoto?

Odpowiednia technika jest kluczem do sukcesu. Miskę należy napełnić żwirem zebranym ze strumienia. Większe kamienie warto z góry dorzucić, grudki gliny rozdrobnić. Trzymając miskę nad wodą, należy nabrać do niej trochę wody, a następnie wykonywać nią ruchy, które wprawią wodę w wirowanie. Lżejszy piasek będzie wyrzucany w kierunku zewnętrznym miski, to co ciężkie, będzie zostawało na środku. Zanurzając miskę i pozwalając, by nurt rzeki zabierał lżejszym materiał.

Z czasem w misce pozostanie jedynie cięższy materiał – drobne kamyczki oraz – przy odrobinie szczęścia, drobny, złoty, błyszczący piasek. Pamiętaj jednak, że nie wszystko złoto, co się świeci – w piasku z rzeki często można natknąć się na „złoto głupców”, a więc piryt i mikę.

Sprzęt do płukania złota

Wbrew pozorom, płukanie złota nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Bywało, że dawni poszukiwacze złota posługiwali się np. zwykłą patelnią lub garnkiem. Dziś na rynku dostępne są specjalistyczne miski do płukania złota. Charakteryzują się one kilkoma cechami, które polepszają nieco ich funkcjonalność.

Czytaj także:  Królowa Elżbieta II na awersie złotych monet

Współczesne miski do płukania złota wykonane są z plastiku, który jest lżejszy od metalu, co sprawia, że płukanie złota – proces długi i żmudny – staje się mniej męczące. Nie bez znaczenia jest także kolor. Plastikowe miski do płukania złota przeważnie wykonane są z plastiku czarnego lub ciemnozielonego. Kolory te pozwalają łatwiej dostrzec świecące drobinki złota.

Kolejną cechą są progi umieszczone na krawędziach miski. Ułatwiają one zatrzymywanie cięższego materiału, podczas gdy lżejszy jest zabierany przez wodę. Miski posiadają różne rozmiary progów – od drobnych po grubsze. Same miski również występują w kilku różnych rozmiarach.